Wyszukiwarka

Menu nawigacyjne

Siodełko rowerowe – które wybrać?

19.01.2023

Siodła NEXELO

W dzisiejszym artykule poruszymy temat doboru siodełek rowerowych. W dzisiejszych czasach na rynku widoczne jest mnogość różnorodnych rodzajów siodełek rowerowych. Większość użytkowników zadaje sobie w głowie pytanie: Jak dopasować siodełko, aby jazda sprawiała przyjemność?
W tym artykule dowiecie się, jak dobrać siodełko do roweru, jakie są różnice między siodełkiem piankowym a żelowym, jak dokonać odpowiedniego wyboru?

JAK DOBRAĆ SIODEŁKO DO ROWERU?
To podstawowe pytanie zadaje sobie mnóstwo użytkowników, szukających komfortu i dopasowania w trakcie rowerowych wycieczek. Pierwszym, rekomendowanym przez nas krokiem, jest określenie celu oraz specyfiki terenu w jakim najczęściej użytkujecie swój jednoślad. Jest to jazda po leśnych duktach, maratony mtb, jazda po mieście? Czy siodełko ma być przeznaczone dla kobiety czy też dla rosłego mężczyzny, te anatomiczne kwestie warunkują odpowiednie dopasowanie siodełka do roweru.

Po określeniu przeznaczenia, warto dokonać pomiaru guzków kulszowych w celu określenia szerokości siodła. W przypadku jazdy miejskiej, celujemy w siodła o większej szerokości, w przypadku użytkowania stricte od strony „performance” szerokości zbliżonej do naszego rozstawu guzków kulszowych.

Określiliśmy przeznaczenie oraz szerokość, przed naszymi oczami ukazują się siodła pokryte pianką, pianką memory foam, żelową wkładką lub bardzo twarde – deski z gumowymi wypustkami czy też siodełka wykonane w technologii druku 3d.

Pianka memory foam dopasowuje się do naszej fizjologii, pozwala na komfortowe wpasowanie się w rower oraz ułożenie ograniczające strefy ucisku. Jest to bardzo dobry wybór w przypadku rowerów trekkingowych, rowerów użytkowanych w trakcie wypadów na leśne ścieżki.

Siodełka pokryte wkładką żelową, należą do siodełek z kategorii – najwygodniejsze. Mimo swoich walorów w trakcie spokojnego przemieszczania się z punktu a do punktu b, w przypadku większego tempa jazdy mogą powodować otarcia. Najczęściej technologia ta stosowana jest w siodełkach o większej szerokości tzw. Kanapach przeznaczonych do użytku w trakcie jazdy po mieście. Z pewnością jest to też bardzo dobry wybór dla rowerów użytkowanych przez kobiety.

Siodełka w technologii 3d oraz siodełka o wysokiej twardości są polecane w szczególności dla zaawansowanych użytkowników. Najczęściej sprawdzają się w połączeniu ze spodenkami zawierającymi wkładkę „pampers”.

W przypadku wszystkich wymienionych wyżej siodełek, możemy natrafić na siodełka „z dziurą”. Siodełka z otworem są bardzo dobrym wyborem dla mężczyzn. Pod kątem fizjologii, siodełka z dziurą pomagają zmniejszyć nacisk na prostatę, co za tym idzie minimalizują ryzyko wystąpienia schorzeń stref intymnych wśród mężczyzn. Sprawdź wszystkie modele siodeł dostępne w naszej ofercie.

Podsumowując, najważniejszym krokiem jest określenie stylu jazdy oraz środowiska w jakim użytkowane będzie dane siodełko rowerowe. Każdy z nas różni się pod kątem anatomicznym i fizjologicznym, dlatego też dopasowanie odpowiedniego rodzaju siodełka może okazać się kluczowym czynnikiem aby czerpać pełnię przyjemności z jazdy na rowerze. W przypadku problemów z doborem odpowiedniego siodełka, warto rozważyć wykonanie bike-fittingu oraz saddlefittingu – dopasowania siodełka pod kątem anatomicznym. Jeżeli w dalszym ciągu wahasz się nad wyborem danego siodełka, skonsultuj się za naszym działem sprzedaży B2C, postaramy się rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości, tak aby jazda na rowerze była dla Ciebie wielką przyjemnością.