Wyszukiwarka

Menu nawigacyjne

Jak wyczyścić rower po jeździe w ciężkim terenie

18.05.2022

DSCF3121.jpg [607.54 KB]

Podczas naszej ostatniej wizyty na Słonecznej Polanie w Szczawnie Zdroju, pokazaliśmy Wam, jak sprawdza się ogumienie marki TRC, podczas jazdy w zróżnicowanym terenie. Choć pogoda dopisała, warunki na trasie były miejscami naprawdę trudne. Po tak intensywnym użytkowaniu, przyszła kolej, aby zadbać o sprzęt.

JAK UMYĆ ROWER?
Choć mycie roweru to dość oczywista i pozornie prosta czynność, ma ona jednak ogromne znaczenie dla warunków pracy i poprawnego działania całego pojazdu.

Dbanie o czystość oraz odpowiednia konserwacja roweru przedłuża życie jego komponentów, dlatego za każdym razem, kiedy wracamy z dłuższego, czy bardziej intensywnego przejazdu, powinno nam wejść w nawyk dokładne czyszczenie roweru.

Zanim zabierzemy się do pracy, należy odpowiednio się przygotować. Potrzebne będą:

  • środki czystości (my użyliśmy cieszących się ostatnio dużym zainteresowaniem produktów marki SpeedClean),
  • szczotka, najlepiej z średniej miękkości włosiem, które sprawdzi się idealnie przy czyszczeniu trudno dostępnych miejsc, których wbrew pozorom w rowerach jest mnóstwo,
  • rękawiczki, szczególnie przydatne przy oczyszczaniu łańcucha,
  • bezpieczne miejsce, do czyszczenia roweru najlepsze są stacje ze specjalnie przeznaczonym punktem do mycia rowerów.

Uwaga: przestrzegamy przed korzystaniem z myjek wysokociśnieniowych, które nie tylko doskonale myją, ale również wypłukują wszystkie niezbędne do pracy smary, w tym z kluczowych elementów, jak łożyska. W ten sposób możemy zrobić więcej szkody niż pożytku.

CZYSZCZENIE ROWERU KROK PO KROKU

  1. W celu wyeliminowania zabrudzeń (w tym zaschniętego błota) z ramy nawilżamy jej powierzchnię, a następnie nanosimy środek SpeedClean OffRoad (dostępne pojemności: 5 L, 1 L, 0,5 L).
  2. Do napędu wykorzystaliśmy SpeedClean Degreaser (dostępne pojemności: 5 L, 1 L, 0,4 L), który skutecznie czyści elementy smarne, ułatwia czyszczenie oraz delikatnie pielęgnuje, pozostając przy tym w pełni bezpieczny dla roweru i co ważne nie powoduje uszkodzeń lakieru.
  3. Po wstępnym umyciu zabieramy się do czyszczenia trudno dostępnych miejsc z pomocą szczotki.
  4. Na elementy napędu poświęciliśmy więcej uwagi, dokładnie oczyszczając każdą z koronek.
  5. Po umyciu oraz spłukaniu roweru osuszyliśmy go, przecierając ściereczką z mikro fibry.
  6. Na sam koniec zabezpieczyliśmy rower woskiem oraz doczyściliśmy opony płynem do opon, tak aby wyglądały, jak nowe!
  7. W tak przygotowanym rowerze nie pozostało nam nic innego, jak nasmarować łańcuch i wyruszyć w dalszą podróż w poszukiwaniu nowych ciekawych tras, które z pewnością w najbliższym czasie dla Was opiszemy.

P.S. W trosce o środowisko polecamy stosowanie produktów biodegradowalnych.